Nefes alamıyor, yemek yiyemiyor ve yürüyemiyordu: Vücudunda binlerce tümör bulunan kadın ameliyat edildi

Yalnız ölmekten korkuyordu…

Vücudunda binlerce tehlikeli tümöre neden olan nadir bir hastalık nedeniyle nefes almakta, yemek yemekte, konuşmakta ve yürümekte zorlanan bir kadın, büyümeleri gidermek için ameliyat oldu.

Tümörler burnu neredeyse tamamen kaplıyor ve bu da normal nefes almayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Bacağındaki büyük tümör, aynı anda birkaç adımdan fazlasını atamayacağı ve oturup idrar yapmak için tümörü egzersiz yapması gerektiği anlamına geliyor.
‘Frank’ adını verdiği ağzında büyüyen tümör, iki çocuk annesi kadının yemek yemesini ve konuşmasını engelliyor. Zayıflatıcı durumu nedeniyle Sahadeo’nun en büyük korkusu nefes alamamak, yardım çağıramamak ve sonunda yalnız başına ölmektir.

Dünya çapında yaklaşık 3.000 kişiden biri, von Recklinghausen hastalığı olarak da bilinen NF-1 nörofibromatozis hastasıdır. Sahadeo’nun durumu son derece ciddi ve tedavi edilemez.
Hastalığa, hücrelerin büyümesine yardımcı olan ve tümörleri durdurduğu düşünülen bir proteini kontrol eden NF-1 genindeki bir değişiklik neden oluyor. Büyüyen tümörler kanserli veya kanserli olmayabilir.

Hastalık ailelerde de görülebilmesine rağmen, insanların yaklaşık yüzde 30 ila 50’sinde ailede hastalık öyküsü yoktur. Sahadeo’nun annesinde NF-1 nörofibromatozis hastası ama hastalığının kızınınki kadar şiddetli olmadığını söylüyor.

Hastalık hayatının her alanını etkiledi. Araba kullanmayı asla öğrenmedi, vücuduna oturan kıyafetler giyemiyor ve alay edilmeden dışarı çıkamıyor. Şöyle dedi: “Bu durum çok zor çünkü insanlar dik dik bakıp sonra her türlü olumsuz şeyi söylemeyi seviyorlar.”

Tümörler gözlerini kapatıyor, gözleri çift ve bulanık hale getiriyor ve torunuyla oynayamıyor. Sahadeo şunu ekledi: “Dışarıya çıkıp onunla oynayamamak beni gerçekten üzüyor. Keşke onu alıp yürüyebilseydim ama o doğduğundan beri böyle bir fırsatım olmadı.”
Kadında ilk kez 13 yaşındayken tümörler gelişti, ancak bunlar daha küçük ve daha az fark ediliyordu. Sadece “yüzünde birkaç tane” vardı ama şimdi vücudunun her yerinde binlercesi var.

Sahadeo, rahatlama arayışı içinde, Los Angeles merkezli baş ve boyun kanseri cerrahı ve Osborne Baş ve Boyun Enstitüsü müdürü Dr. Ryan Osborne’u buldu. Nörofibromatozu çok şiddetli olduğu için doktor onun “tehlikeli bölgeye girdiğini” söyledi ve “artık acil müdahalenin gerekli olduğunu” ekledi.

Ancak binlerce tümörden kurtulmak, iki aydan fazla süren birçok ameliyatı gerektirecek karmaşık ve uzun bir süreç olacaktır. Ameliyata hazırlanırken Sahadeo’nun tıbbi ekibi büyük bir sorunla karşılaştı: Tümörler vücudunun büyük bir kısmını kaplamıştı ve anestezi uygulayacak bir damar bulamadılar, bu da onu ameliyat sırasında uyutamayacakları anlamına geliyordu.

Sahadeo, onu uyutmak yerine sadece etkilenen bölgeyi uyuşturan lokal anesteziyi kullanmayı tercih ederek 13 saat boyunca ameliyatta kaldı. Osborne, yüzündeki birkaç büyük tümörün ve ağzındaki “Frank”in yanı sıra bacağındaki son derece büyük bir tümörü de içeren düzinelerce tümörü çıkarmayı başardı.

Sonraki 10 hafta boyunca Sahadeo’yu 24 kez, toplam 60 saat boyunca ameliyat etti. Dr. Osborne beklediğinden daha fazla tümörü çıkarmayı başardı ve şunları söyledi: “Hayat benim için yüzde 100 daha iyi. Şu anki görünüşümü seviyorum.”

Öncesi ve sonrası fotoğraflar
Sahadeo, işlemler öncesine göre yüzde 98 daha iyi hissettiğini ve artık daha çok gülümsediğini söyledi. Bacağındaki tümörü çıkardıktan sonra torunuyla birlikte yürüyebiliyor ve oynayabiliyor.

Şöyle dedi: “Harika hissediyorum. Gerçekten çok güzel hissediyorum. Harika hissediyorum. Farklı bir insan olarak geri döndüm.”
Önümüzdeki ay fiziksel sağlığı yerinde olan 28 yaşındaki kadının ötenazi yoluyla yaşamına son vereceği hatırlanacak . Evde sevgilisinin yanında ölecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir